Tip na výlet: Za veterány do města Rumcajsova

Stejně jako v uplynulých letech budou o víkendu 3. – 5. srpna brázdit okolí Jičína historické automobily a motocykly vyrobené do roku 1918. Předcházet tomu ale bude dálková Acetylenová jízda z Vídně do Jičína dlouhá 369 km!

Před budovou TMW – technického muzea ve Vídni – to všechno začne. 1. srpna  dopoledne se tu setká několik stoletých strojů a odvážných šoférů. Po  krátké výstavě odstartuje třídenní jízda měřící 369
km s cílem v  Jičíně. Trasa vede vedlejšími silnicemi a v plánu jsou i zastávky v  centrech některých měst. Trasy jednotlivých dnů jsou na webu www.veteran-run.com Plánovaný dojezd do cíle – na Valdštejnovo nám. v Jičíně – je v pátek 3. srpna ve 14:00 hod.

Večerní jízdou, za svitu dobových acetylenových reflektorů, začne hlavní  program již tradiční akce „Loukotě a řemeny v Jičíně“. Ve 20:30 odstartuje  čtyřicítka strojů na trasu vedoucí lipovou alejí k Valdštejnské lodžii,  dále pak Husovou třídou na Valdštejnovo náměstí. Právě tato večerní jízda  je naprosto jedinečná. Nikde v Evropě a pravděpodobně ani jinde na světě  není možné spatřit takové množství strojů jedoucích v noci za svitu  původních plynových reflektorů.

Historické stroje s posádkami v dobových  kostýmech tak navodí atmosféru silniční dopravy za doby vlády císaře pána. V sobotu v 9:00 hod. program pokračuje výstavou strojů na Valdštejnově náměstí. V 10:00 hod. odstartuje jízda směrem na Turnov a zámek Hrubý Rohozec. Nedělní dopolední jízda je naplánována směrem Lázně Bělohrad.

Výjimečnost srpnového setkání a jízd veteránů, pořádaných Veteran Car  Clubem Jičín spočívá především v tom, že veškerých jízd se mohou účastnit  pouze stroje vyrobené do roku 1918 a řemenové motocykly.

Akce tohoto  rozsahu vč. noční jízdy nemá nikde jinde obdoby. Svědčí o tom i čím dál  větší zájem zahraničních posádek. Vedle řady tradičních účastníků bude  poprvé v Jičíně k vidění např.: De Dion Bouton 1909, rovněž francouzský  Unic 1915, Fort T speedster 1912, parní automobil Woods-Stanley 1916 a  přislíbená je i účast autobusu Praga 1913. V kategorii řemenových motocyklů  bude poprvé k vidění např. Triumph H a anglický H. B. Oba tyto motocykly  navíc pojednou i dálkovou jízdu z Vídně.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Kolik je 2 + 15 ?
Please leave these two fields as-is: