Vína z Evropy s označením BIO se objeví v obchodech

Konečně bude mít i Evropa svá biovína. Také čeští ekovinaři budou moci použít na etiketách označení BIO. Nová pravidla v Unii začnou platit již letos.  „Označení ‚bio‘ pro víno, usnadní spotřebitelům orientaci. Doposud nebylo možné ekologicky produkované víno jako ‚bio‘ nazývat, přestože je vinaři vyrobili za dodržení přísných pravidel pro ekologické zemědělství.  Víno tak bylo doposud ‚hendikepováno‘ nejen vůči jiným biovýrobkům. Předpona bio se běžně užívá při pojmenování ekologicky vyrobených moštů, šťáv nebo dokonce piva a pálenky,“ uvedla Kateřina Nesrstová, manažerka PRO-BIO Svazu ekologických zemědělců, který sdružuje řadu ekologických vinařů.

Označení biovíno nebylo možné dosud používat, jelikož do této doby platná pravidla pro „vína vyrobená z ekologicky pěstovaných hroznů“ nepokrývala veškeré postupy zpracování. Produkce vína byla až doposud jednou z posledních odvětví, jež nebyla plně pokryta pravidly pro ekologické zemědělství.

Biovína budou následně díky novým pravidlům jasně odlišitelná od konvenční produkce. Výrobci na etiketách však musí uvádět evropské logo pro ekologické zemědělství a číselný kód organizace, která provedla certifikaci, a respektovat všechna další pravidla pro označování vín.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Kolik je 7 + 4 ?
Please leave these two fields as-is: