Většina obyvatel ČR považuje ženy za méně zkorumpovatelné, třetina Čechů by pak uvítala, pokud by se novou hlavou státu stala žena.
Nejznámější a nejdůvěryhodnější političkou je podle většinového názoru Miroslava Němcová.
Většina obyvatel České republiky považuje ženy za méně náchylné ke korupčnímu jednání než je tomu v případě mužské části populace. Většinově rovněž převládá názor, že zastoupení žen ve vrcholné politice je nedostatečné. Téměř třetina populace by pak uvítala, pokud by se hlavou naší země stala žena.
Nejznámější a nejdůvěryhodnější političkou, mezi ženami zastoupenými v Poslanecké sněmovně a vládě, je podle většinového názoru domácí populace respektovaná politička, stávající předsedkyně PSP ČR Miroslava Němcová (ODS), o které se rovněž mluví jako o jednom z možných prezidentských kandidátů. Ukázal to exkluzivní průzkum společnosti SANEP, který se zaměřil na vnímání žen v politice a na hodnocení známosti a důvěryhodnosti 44 vrcholných političek v PSP ČR a vládě.
Jak dále vyplývá z šetření společnosti SANEP, většina Čechů, byť velmi těsná, připouští, že jsou ženy v souvislosti se vstupem do politiky oproti svým mužským kolegům do jisté míry diskriminovány. Převažující mínění veřejnosti o menší náchylnosti žen ke korupčnímu jednání vede patrně většinu veřejnosti k názoru, že by vyšší počet žen v politice měl na celkovou podobu tuzemské politiky pozitivní vliv. I přesto jsou však Češi proti zavádění genderových kvót, které stanovují minimální procentuelní zastoupení obou pohlaví v politice. Tyto generové kvóty existují například v Norsku, Švédsku, Francii a některých státech bývalé Jugoslávie. V hodnocení důvěryhodnosti 44 žen, které jsou politicky aktivní v Poslanecké sněmovně a vládě se na přední pozici umístila rovněž Karolína Peake (VV), bývalá ministryně zdravotnictví a stávající sociálně demokratická poslankyně Milada Emmerová či bývalá ministryně obrany a nynější místopředsedkyně PSP ČR Vlasta Parkanová (TOP 09 dříve KDU-ČSL). I přesto, že mezi nejznámější političky patří i bývalá poslankyně Věcí veřejných Kristýna Kočí (nyní nezařazená), v hodnocení důvěry se tato politička ocitla mezi nejméně důvěryhodnými, za což patrně vděčí své účasti na nechvalně známé kauze Věcí veřejných.
Ženy jsou pro 43,9% dotázaných důvěryhodnějšími politiky, než muži. Opačného názoru je pak 39,1% dotázaných. I zde se patrně projevuje fakt, že v korupčních aférách téměř výhradně figurují mužští zákonodárci. Opačný názor však sdílí 33,7% dotázaných. Podle názoru 40,3% respondentů by zvýšení počtu žen v domácí politice mělo na celkovou tuzemskou politickou scénu pozitivní dopad.
Poměrně zajímavým faktem je, že 31,3% dotázaných by uvítalo, pokud by se novým přímo zvoleným prezidentem stala v roce 2013 žena. Doposud však nemá v této otázce jasný názor 42,1% dotázaných, což svědčí o tom, že pro převažující část veřejnosti jsou ve vztahu k volbě hlavy státu důležitá i jiná kritéria než výhradně pohlaví.
Více na http://www.sanep.cz