Ženy jsou považovány za méně zkorumpovatelné. Třetina Čechů chce prezidentku

Miroslava Němcová

Většina obyvatel ČR považuje ženy za méně zkorumpovatelné, třetina Čechů by pak uvítala, pokud by se novou hlavou státu stala žena.

Nejznámější a nejdůvěryhodnější političkou je podle většinového názoru Miroslava Němcová.

Většina obyvatel České republiky považuje ženy za méně náchylné ke  korupčnímu jednání než je tomu v případě mužské části populace. Většinově  rovněž převládá názor, že zastoupení žen ve vrcholné politice je nedostatečné. Téměř třetina populace by pak uvítala, pokud by se hlavou  naší země stala žena.

Nejznámější a nejdůvěryhodnější političkou, mezi  ženami zastoupenými v Poslanecké sněmovně a vládě, je podle většinového  názoru domácí populace respektovaná politička, stávající předsedkyně PSP  ČR Miroslava Němcová (ODS), o které se rovněž mluví jako o jednom z možných  prezidentských kandidátů. Ukázal to exkluzivní průzkum společnosti SANEP,  který se zaměřil na vnímání žen v politice a na hodnocení známosti a  důvěryhodnosti 44 vrcholných političek v PSP ČR a vládě.

Jak dále vyplývá z šetření společnosti SANEP, většina Čechů, byť velmi  těsná, připouští, že jsou ženy v souvislosti se vstupem do politiky oproti  svým mužským kolegům do jisté míry diskriminovány. Převažující mínění  veřejnosti o menší náchylnosti žen ke korupčnímu jednání vede patrně  většinu veřejnosti k názoru, že by vyšší počet žen v politice měl na  celkovou podobu tuzemské politiky pozitivní vliv. I přesto jsou však Češi  proti zavádění genderových kvót, které stanovují minimální procentuelní  zastoupení obou pohlaví v politice. Tyto generové kvóty existují například  v Norsku, Švédsku, Francii a některých státech bývalé Jugoslávie. V  hodnocení důvěryhodnosti 44 žen, které jsou politicky aktivní v Poslanecké sněmovně a vládě se na přední pozici umístila rovněž Karolína Peake (VV),  bývalá ministryně zdravotnictví a stávající sociálně demokratická  poslankyně Milada Emmerová či bývalá ministryně obrany a nynější  místopředsedkyně PSP ČR Vlasta Parkanová (TOP 09 dříve KDU-ČSL). I přesto,  že mezi nejznámější političky patří i bývalá poslankyně Věcí veřejných  Kristýna Kočí (nyní nezařazená), v hodnocení důvěry se tato politička  ocitla mezi nejméně důvěryhodnými, za což patrně vděčí své účasti na  nechvalně známé kauze Věcí veřejných.

Ženy jsou pro 43,9% dotázaných důvěryhodnějšími politiky, než muži.  Opačného názoru je pak 39,1% dotázaných. I zde se patrně projevuje  fakt, že v korupčních aférách téměř výhradně figurují mužští zákonodárci.  Opačný názor však sdílí 33,7% dotázaných. Podle názoru 40,3% respondentů by zvýšení počtu žen v domácí politice mělo  na celkovou tuzemskou politickou scénu pozitivní dopad.

Poměrně zajímavým faktem je, že 31,3% dotázaných by uvítalo, pokud by se  novým přímo zvoleným prezidentem stala v roce 2013 žena. Doposud však nemá  v této otázce jasný názor 42,1% dotázaných, což svědčí o tom, že pro  převažující část veřejnosti jsou ve vztahu k volbě hlavy státu důležitá i  jiná kritéria než výhradně pohlaví.

Více na http://www.sanep.czHledali jste:
miroslava němcová (10)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Kolik je 9 + 6 ?
Please leave these two fields as-is: