Manželství už tolik netáhne

Sčítání lidu potvrdilo trend poslední doby – růst rozvodů a pokles počtu sňatků.

Počet rozvedených mužů se za posledních deset let zvýšil o 37,7 %, přibylo 10,4 % svobodných mužů. Mužů žijících v manželství ubylo o 6,3 %. Počet rozvedených žen vzrostl od posledního sčítání o 33,4 %, přibylo 9,9 % svobodných žen. Žen žijících v manželství ubylo o 7,1 %.

Největší podíl rozvedených lidí je v Karlovarském kraji (11,9 % mužů, 14,1 % žen). Na druhém místě je Ústecký kraj (11,2 % mužů, 13,4 % žen). Nárůst počtu svobodných lidí ukazuje na dvě skutečnosti – mladí lidé se berou méně než v minulosti, a když už se chtějí vzít, nechávají svatbu na vyšší věk, což potvrzuje demografická statistika. Ve sčítání lidu byla zároveň otázka na registrované partnerství osob stejného pohlaví, ke kterému se přihlásilo 2055 lidí. Otázka na registrované partnerství je nová, a není ji tak možné srovnat s údaji před deseti lety.

Ondřej Kubala
tiskový mluvčí projektu Sčítání lidu, domů a bytů 2011

zdroj: ČSÚ

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Kolik je 4 + 3 ?
Please leave these two fields as-is: