Předvánoční nákupy: Odborníci varují před nebezpečnými hračkami

Ilustrační foto

Česká obchodní inspekce vydala vloni zákaz prodeje na 91 501  hraček. Hračky totiž představovaly riziko chemického ohrožení dětí a kvůli špatným mechanickým vlastnostem také možné zranění dětí. V současné době předvánočních nákupů odborníci varují, aby rodiče důkladně zvážili, které hračky dětem koupí. Orientovat se mohou například podle ochranných známek.

„Advent odstartoval přípravy na Vánoce a týká se to také nákupů dárků pod stromeček. Rodiče vybírají dárky pro své děti a často si neuvědomují, že některé hračky mohou být nebezpečné nebo rizikové. Pokud chtějí vědět, které hračky inspekce uznala za nevhodné, mohou se podívat na webové stránky www.budulinek.eu nebo na web České obchodní inspekce,“ doporučuje Lenka Petýrková, která se dlouhodobě věnuje ochraně dětí před nebezpečnými výrobky.
Právě na webu budulinek.eu jsou uveřejňovány hračky, které jsou zdravotně nebo eticky závadné. Jsou to výrobky, které byly buď zachyceny v rámci mezinárodní sítě RAPEX (databáze nebezpečných spotřebních výrobků) nebo neprošly testováním českého kontrolního orgánu či nezávislé spotřebitelské organizace.

Rodiče mají právo zjistit složení hračky
Na obalu hraček nebo jiných výrobků nebývají uvedeny potenciálně nebezpečné látky, jako jsou například ftaláty nebo perfluorované chemikálie. Podle nové směrnice REACH ale má každý právo zjistit od výrobců složení výrobků, hlavně látky zařazené na seznam těch nejnebezpečnějších.

 

One Response to Předvánoční nákupy: Odborníci varují před nebezpečnými hračkami

  1. Souhlasím. Nikdy nevíte jaké hračky mají špatné složení a jen si vemte jak má dětátko furt nějakou věc v puse. Je to rok co rok, dávejte si na to opravdu pozor :(

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Kolik je 7 + 6 ?
Please leave these two fields as-is: