Podzimní deprese je mýtus. Lidé mají jenom špatnou náladu

Poslední roky se plní ambulance psychologů stále častěji. Lidé si každý podzim stěžují na deprese. Odborníci však upozorňují na to, že se ve většině případů jedná o špatnou náladu a únavu, kterou si lidé mylně vykládají jako podzimní depresi.

„Často v našem okolí slýcháme, že má někdo depresi. Je ale třeba rozlišovat depresi a smutnou náladu. Zatímco smutná nálada je přechodná, deprese je déletrvající nemoc. Depresivní člověk prožívá beznaděj, smutek, prázdnotu, nedokáže se radovat, redukuje svoje povinnosti, ztrácí energii i vůli, není schopen plnit své každodenní povinnosti. Je tedy rozdíl, když se nám ráno nechce vstát, protože nás čeká nepříjemný den, a tím, že vstát prostě nemůžeme, protože na to nemáme dostatek síly,“ popisuje psycholožka Vladana Skutilová.

Na psychiku má vliv současná ekonomická situace
Psychická kondice u lidí středního a staršího věku klesá. „Souvisí to s politickými a ekonomickými změnami. Lidé se bojí zdražování a ztráty zaměstnání. Ti, kteří práci nemají, toto období prožívají daleko hůře,“ říká pedagožka Eva Fruhwirtová z agentury Commservis.com.

Nálada ve společnosti je celkově velmi vyostřená, což ukazují různé průzkumy. Lidé nejsou spokojeni s politickou scénou, s ekonomickou situací a také se stavem demokracie po dvaadvaceti letech. To vše se ve spojení s krátkým dnem a letošní dlouhou inverzí podepisuje na špatné náladě.

Lidé se neumějí vyrovnat s Vánocemi a koncem roku
Ke špatné náladě přispívá také předvánoční shon, který začíná už v listopadu. „Obchody jsou přeplněné, lidé vystresovaní, v práci je potřeba uzavřít rok. Získáváme tak pocit, že nic nestíháme a začnou nám vadit i lidé na ulici,“ popisuje Eva Fruhwirtová a dodává, že tato cesta vede ke kolapsu a problémům v rodině.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Kolik je 4 + 11 ?
Please leave these two fields as-is: