Deváťáci a rodiče: Ještě neví, kam na střední. Rozhodování je nahodilé

Zajímavé výsledky přinesla studie občanského sdružení Než zazvoní mezi žáky devátých tříd a jejich rodiči. Většina z nich ještě neví, na jakou půjdou školu. Přihlášky si chtějí podávat až v únoru. Informace o školách si zjišťují převážně na internetu. Žáci a rodiče mají na konečný výběr školy přibližně stejný vliv.

„Studie prokázala to, co se v odborných kruzích dlouho tušilo. Děti nejsou v tak nízkém věku schopné se kvalifikovaně a zodpovědně rozhodnout o své budoucí životní a kariérní dráze. O své budoucnosti mají jen vágní představu a volba školy je nakonec výsledkem mnohdy i nahodilých vlivů nebo chytrého marketingu ze strany škol,“ uvedl jeden z autorů studie z občanského sdružení Než zazvoní Pavel Šíma.

Jisté je, že do výběru školy významně promlouvají rodiče. Ti si v průměru myslí, že na konečný výběr mají vliv z 50 %. Před Vánoci ale ještě většina rodičů ani dětí nemá jasno ani o své první volbě, o všech třech přihláškách, které mohou žáci letos podávat, nemá jasno téměř nikdo.

„Zajímavá je naprostá dominance internetu jako informačního zdroje. Osm z deseti rodičů i dětí je na síti denně. 92 % rodičů používá internet pro vyhledávání informací o školách. Děti jsou k tomu dokonce přímo vedeny ve škole ve speciálním předmětu „Člověk a svět práce“, kde s nimi učitelky zkouší googlení škol. Zarážející je jen to, že tomuto trendu se zatím nedokázaly přizpůsobit školy. Weby spousty z nich jsou v katastrofálním stavu a velmi složitě se v nich informace dohledávají,“ okomentoval výsledky Šíma.

Pomyslné druhé místo v důležitosti si drží dny otevřených dveří. Většina dětí i rodičů se chystá na více než jeden z nich. „Pravý souboj o studenty nás tedy ještě teprve čeká po Novém roce,“ uzavřel Šíma. Posledním dnem, kdy je možno podat přihlášky, je 15. březen.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Kolik je 10 + 15 ?
Please leave these two fields as-is: