Každý dvanáctý středoškolák se setkal s kyberšikanou

Každý dvanáctý český středoškolák se setkal s kyberšikanou, u dospělých je to každý třicátý třetí ze sta. Vyplynulo to z aktuálního průzkumu společnosti Commservis.com z konce listopadu 2011. Podle odborníků je tento stav o něco lepší než v Evropě a v USA, nicméně ukazuje se, že ani tento nový jev kriminality se České republice nevyhne.     Průzkumu se zúčastnilo 745 respondentů ve věku 15 – 18 let a 1061 respondentů ve věku 19 – 45 let.

„Zajímavé bylo zjištění, že studenti neznali dost dobře pojem kyberšikana a nevěděli, co si pod tím mají představit. Teprve poté, co jsme jim vysvětlili, co tento pojem označuje, zjistili, že vědí, o co se jedná, a že se s kyberšikanou mnozí osobně setkali,“ říká výzkumník Tomáš Zdechovský z agentury Commservis.com.

Kyberšikana je elektronická šikana, které využívá mobilní telefony, sociální sítě a internet. Nejčastěji se jedná o urážlivé a hanlivé SMS a e-maily, vytváření dehonestujících stránek a odkazů a také natáčení videí v choulostivých či nepříjemných situacích a následné umístění na internet. Případy kyberšikany nezřídka končí sebevraždou oběti.

„Oběti bývají často depresivní, redukují sociální kontakty a vazby a dochází ke ztrátě důvěry v sebe i okolí,“ uvádí klinická psycholožka a lékařka Vladana Skutilová ze společnosti WIFI Czech Republic, která se dlouhodobě sociálně patologickými jevy zabývá.

Kyberšikana je velký problém, potvrzují učitelé
„Kyberšikana je vlastně nový druh šikany. Místo fyzického násilí využívá moderní komunikační prostředky s cílem někoho poškodit, urazit a zesměšnit,“ popisuje pedagožka Eva Fruhwirtová, který také učí pedagogy mediální výchovu. Podle ní problém kyberšikany řeší stále více učitelů, a to nejen na střední škole, ale v posledních letech se s ním setkáváme i na školách základních. Nejčastěji postihuje právě učitele a známé osobnosti.

Podle studie Pew Internet and American Life se v USA s internetovým obtěžováním setkal každý třetí student. A právě v Americe je kyberšikana od roku 2006 federálním zločinem. Čeští učitelé mají k dispozici metodické pokyny, jak tento problém řešit, ale jak sami říkají, není to vždy jednoduché odhalit. Oproti Spojeným státům  neexistuje v Česku zákon, na jehož základě by mohli být pachatelé tohoto závažného trestného činu trestně stíháni.

Nejčastější způsoby kyberšikany
•       vkládání agresívních a útočných komentářů na facebooku aj. sociálních sítí a do cizího blogu (šikovný a velmi vytrvalý jedinec může přinutit oběť zcela zrušit komentáře)
•       vytváření blogů, fotek a příspěvků na vlastním blogu s texty, které poškozují a šikanují oběť
•       vytváření „falešných blogů“ – tj. blogů, které se tváří, že je psala oběť šikany, která je tímto způsobem poškozována tak, že je ostatním sugerováno, že je autorkou textů a materiálů, které by samozřejmě nikdy nenapsala nebo nezveřejnila
•       nabourání cizího blogu a jeho úprava ke škodě oběti
(Zdroj Wikipedie)

Způsob poškození oběti:
•       kyberšikana způsobuje trvalé psychické následky – oběti bývají depresivní, redukují sociální vazby, ztráta důvěry v sebe i k okolí a problém uvěřit lidem
•       léčba pacienta, který prošel kyberšikanou, často trvá několik měsíců a let
•       pokud nedojde k pomoci, mohou případy kyberšikany vést k sebevraždě

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Kolik je 12 + 12 ?
Please leave these two fields as-is: