Více jak čtvrtina Čechů žije od výplaty k výplatě, nedostatek peněz je příčinou domácích hádek

Více jak čtvrtina domácí populace žije od výplaty k výplatě a téměř polovina domácností je zatížena dluhy. Za poslední rok se finanční situace zhoršila u více jak nadpoloviční většiny populace. Vyplývá to z exkluzivního průzkumu společnosti SANEP, z jehož závěru je rovněž zřejmé, že více jak polovina obyvatel ČR si nemůže dovolit utrácet za věci, které nejsou vyloženě předmětem nutné potřeby.

„Téměř čtvrtina veřejnosti pak považuje svoji finanční situaci za špatnou a další více jak čtvrtina domácí populace za spíše špatnou. Tento finanční obraz domácí populace bezpochyby souvisí s probíhající ekonomickou krizí a s očekávanými dopady vládních reforem na domácí rozpočty,“ uvedl Oldřich Zajíc, ředitel a jednatel společnosti SANEP.

Svoji tíživou ekonomickou situaci řeší řada domácností půjčkami či úvěry. Takto vzniklé zadlužení pak tíží téměř polovinu českých domácností, což je jistě alarmující zjištění. Osobního bankrotu, který může souviset právě s neschopností tyto dluhy splácet, se obává necelá šestina populace. Víc jak třetina populace pak vzhledem k tíživé finanční situaci již má nebo přemýšlí o více pracovních poměrech. Téměř pětina populace přiznává, že se jejich finanční situace promítá i do osobní roviny a je předmětem častých hádek.

Ke zhoršení finanční situace za poslední rok došlo v souhrnu u 58,7 % dotázaných. Od výplaty k výplatě žije 26,7 % dotázaných. Ovšem dalších 35,2 % dotázaných uvedlo odpověď, že „spíše“ žijí od výplaty k výplatě, což svědčí o tom, že i tato část populace nemusí vždy vyjít s přebytkem. Tíživá finanční situace se pochopitelně odráží i na rodinné atmosféře, což dokládá zjištění, že v souhrnu téměř pětina dotázaných (19,2 %) uvedla, že nedostatek financí vyvolává v jejich domácnostech řadu hádek. Kvůli své finanční situaci uvažuje nebo má více pracovních poměrů 38,9 % dotázaných.

Za věci, které nejsou nutnou potřebou, či nezbytnou součástí domácnosti si
nemůže dovolit utrácet v souhrnu 62,7 % dotázaných. Dluhy je zatíženo v souhrnu 48,9 % domácností. Jedná se tedy téměř o každou druhou domácnost. Dle oficiálních statistik České národní banky dosahovala v srpnu tohoto roku výše dluhů českých domácností 1,091 bilionu korun. Za poslední rok pak domácnosti zvýšili své zadlužení o 69,2 miliardy korun.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Kolik je 13 + 3 ?
Please leave these two fields as-is: