Světový den zraku – nejdůležitějšího lidského smyslu

 Světová zdravotnická organizace vyhlásila 13. říjen 2011 Světovým dnem zraku. Péče o náš nejdůležitější smysl by měla být pro každého samozřejmostí. Podle statistik se v loňském roce podrobilo vyšetření zraku v přepočtu na 1000 obyvatel 496 pacientů. Očního lékaře
navštívilo 30% žen a 25% mužů. Pravidelnými návštěvami přitom můžeme předejít komplikacím se zrakem, nebo dokonce zabránit slepotě.

Krátkozrakost a dalekozrakost, které se nejčastěji korigují pomocí brýlí, čoček či laserových operací, nejsou jedinými vadami, které mohou naše oči potrápit. Neměli bychom proto zapomínat na preventivní vyšetření zraku, která mohou skryté hrozby včas odhalit. Nebezpečnými zloději zraku jsou především šedý a zelený zákal a makulární degenerace.

Z průzkumu, který zpracoval Ústav zdravotnických údajů a statistiky ČR, vyplývá, že roste počet lidí, kteří podstoupili operaci šedého zákalu, tzv. katarakty. Zatímco v roce 2000 se provedlo necelých 50 tisíc operací, loni to již bylo více než 82 tisíc. Toto onemocnění nejčastěji postihuje
obyvatele starší 65 let a je možné zbavit se jej pomocí lékařského zákroku, při kterém je vyměněna oční čočka.

Další oční vadou, která připravuje ročně o kvalitní vidění mnoho lidí, je tupozrakost. Tupozrakost neboli amblyopie je nedokonalý vývoj sítnice a nadřazených mozkových center, která zpracovávají obraz. Vývoj tohoto onemocnění končí kolem osmého roku věku a později se již nedá ovlivnit.

Podle statistik trpí tupozrakostí 4% dětí. Předcházet se tomuto onemocnění dá pravidelnou návštěvou lékaře v dětství a přezkoušení zrakových funkcí. Pomocí laseru je v pozdějším věku možné odstranit dioptrickou vadu, která je téměř vždy s tupozrakostí spojena.

Světový den zraku připomíná, že je důležité myslet na preventivní vyšetření, která mohou zabránit ztrátě anebo poškození zraku a rozvoji onemocnění.

One Response to Světový den zraku – nejdůležitějšího lidského smyslu

  1. Mě v mém věku už zrak moc neslouží, ale je pěkné že na nás někdo myslí! hlavně ta prevence je důležitá, spousta věcí se dá vyléčit hned z kraje.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Kolik je 12 + 12 ?
Please leave these two fields as-is: