Veřejná správa má být otevřenější s profesionálnějšími úředníky a úřednicemi

Vláda má na stole k projednání věcný záměr zákona o úřednících a zaměstnancích veřejné správy. Změny se tak zřejmě dotknou mnohých žen, neboť nemalá část slabého pohlaví zastává úřednické funkce.

„Cílem zákona je reagovat na změny v organizaci veřejné správy, tedy přechodu z okresů na kraje či přesuny výkonu veřejné správy zejména na obce s rozšířenou působností. Právě tyto změny vedly ke vzniku dvou paralelních systémů právní úpravy, přičemž první se věnovala úředníkům státní správy a druhá fungovala pro úředníky územních samospráv,“ uvedl tiskový mluvčí vlády Jan Osúch .

Jedním z hlavních důvodů vypracování tohoto záměru zákona je dosažení stabilizace a profesionalizace veřejné správy. Zároveň má zákon zajistit její odpolitizování a větší otevřenost a prostupnost. Nová úprava se v této oblasti snaží posílit také boj s korupcí.

Důraz na vzdělávání

Úprava si klade za cíl připravit nový systém veřejné správy, který zaručí jak odborně, tak osobnostně vysoce vzdělané úředníky. Ti by měli mít zájem neustále zvyšovat svoje znalosti a dovednosti, které by pak mohli použít v praxi v rámci kvalitního poskytování veřejné správy.

Zákon by se měl také zaměřit na sjednocení podmínek práce. Podmínky v oblasti pracovního poměru i vzdělávání, které se týkají jednotlivých skupin úředníků, by se pak měly co nejvíce sjednotit.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Kolik je 9 + 4 ?
Please leave these two fields as-is: