Lidí se syndromem z open space přibývá. Trpí také ženy

Pracujete ve firmě, kde je otevřený pohled na jednotlivá pracovní místa a necítíte se dobře? Rozhodně nejste sami. Velmi často ztrátu soukromí pociťují také ženy. Ty totiž v rozlehlých kancelářích pracují velmi často a leckdy dlouhodobě. Práce v takto řešeném prostoru se však může podepsat na jejich psychice i pracovních výkonech. Potíže spojené se ztrátou soukromí v otevřených kancelářích mají své jméno – syndrom z open space.

Podle komunikačních specialistů z agentury Commservis.com může být práce v otevřené kanceláři příčinou závažných psychických obtíží, které mohou vyústit až v tzv. syndrom odcizení z open space. Není totiž pochyb o tom, že prostředí, ve kterém žijeme, či jakkoli působíme, má na nás nesmírný vliv. V případě pracovního prostoru to platí dvojnásob.

„Po vzoru uspořádání západních firem se i v Čechách začíná rozšiřovat koncept otevřených kanceláří, kde zaměstnancům tolik potřebné soukromí zajišťuje v lepším případě kus nábytku, v horším pokojová květina, v nejkrajnějším případě vás od kolegů nedělí vůbec nic,“ komentuje měnící se situaci v uspořádání pracovního prostoru ředitel agentury Commservis.com Tomáš Zdechovský.

Management při stěhování zaměstnanců do open space argumentuje většinou tím, že takové uspořádání je pro firmu zdaleka nejefektivnější. To, že jsou si zaměstnanci navzájem „Velkými bratry“, je má motivovat k větším výkonům. Realita je ale často odlišná. Open space může zaměstnancům kromě psychických obtíží přivodit i problémy zdravotní a paradoxně snížit pracovní výkonnost.

„Open space kanceláře nepřináší firmám kýžený efekt zvýšení produktivity práce týmu, ačkoliv jejich nespornou výhodou je snadná komunikace, v open space může naráz diskutovat hned několik zaměstnanců. Prostředím vyvolaný stres ale brání ve vykonávání povinností tak, jak by to bylo správné,“ komentuje moderní trend otevřených kanceláří Jana Kodysová, senior manažerka komunikační agentury Commservis.com a dodává: Umístění zaměstnanců do otevřené kanceláře může vyústit ve dva extrémy: buď vyvolá u zaměstnanců soutěživost a řevnivost, anebo naopak laxnost a úpadek pracovní morálky. Nebezpečný je i případ, kdy někteří z pracovníků jsou schopni situace využít k psychologickému boji proti ostatním.“

Nejvíce stresující je naprostá ztráta soukromí.

Ze závěru výzkumu společnosti Commservis.com vyplývá, že nejvíce stresujícím faktorem v open space je vystavení vlastního know-how, naprostá ztráta soukromí, ale i hluk způsobený vyřizováním telefonních hovorů či silný parfém kolegyně sedící ve vedlejším boxu.

Lékařka Vladana Skutilová radí: „V open space se snažte chovat ohleduplně k ostatním, ale nezapomínejte ani na sebe. Vlastní prostor vymezte alespoň psychologicky – třeba květinou, či složkou dokumentů. Pracovní stůl si vyzdobte fotografiemi, nebo čímkoliv, co je vám příjemné. Do sluchátek si pusťte oblíbenou hudbu a o pauze relaxujte při krátké procházce mimo stresující prostředí.“

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Kolik je 4 + 6 ?
Please leave these two fields as-is: