Boj píle s leností. Komu prospěje?

Nestíhám, nestíhám….a zase nestíhám. Tak tenhle pocit zažila asi každá žena, ať už plně vytížená pracovními povinnostmi, tak si troufám tvrdit, že i ta v domácnosti. Já tenhle pocit měla velmi často a vůbec se mi nelíbil. Dělala jsem řadu věcí najednou, jak se na správnou plně zaměstnanou ženskou a matku sluší a patří. Až jsem jednoho dne nemohla dál. Myslela jsem, že už nemám na nic sílu a nevím kudy kam.

Svůj vadný pohled na práci a povinnosti jsem si ujasnila v okamžiku, kdy se mi na základě doporučení přítelkyně a vystudované psycholožky v jedné osobě dostala do ruky kniha, jejíž předmluva začínala následovně: „Je dobré být líný. Tato kniha je oslavou lenosti stejně tak jako útokem proti kultuře západního světa posedlé prací, která mnohé z nás zotročila, demoralizovala a deprimovala.“ Musím podotknout, že text uvozovaný těmito slovy ani snad nemohla napsat žena. Jejím autorem je Angličan, Tom Hodgkinson a nese název Jak být líný; s podtitulem Nicnedělání je dřina.

Všem z vás, kterým matka předhazovala celý život, že jste líné, a neustále vás popoháněla větami typu – nebuď líná, v životě to za tebe nikdo dělat nebude a tak podobně, vzkazuji jedno: „Buďte klidně líné!“ Přiznání si, že jsme líné, je osvobozující. Osvobozující od deprese. Díky tomu se vrátí energie, kterou můžete použít na vhodnější aktivity, než je zajišťování štěstí a bohatství jiných. Ti to stejně neocení, a v horším případě zneužijí. Lepší je investovat do své lenosti a své spokojenosti.

P.S.: Už jsem si v knihovně zarezervovala knihu Líný rodič aneb Lenošením a nečinností k lepšímu rodičovství.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Kolik je 9 + 11 ?
Please leave these two fields as-is: