Ušetřete dvakrát! Pořiďte si tepelné čerpadlo ještě letos

Rozčilují vás vysoké účty za plyn, elektřinu nebo se ještě dokonce děsíte toho, jak na zimu do sklepa uklidíte metráky uhlí či kubíky dřeva? Vězte, že ani jeden těchto problému neřeší lidé, kteří si již pořídili pro svůj dům tepelné čerpadlo. S rozhodnutím změnit způsob vytápění byste však neměli váhat. Přece nechcete zvýšit investici jen z toho titulu, že vláda pro příští rok hodlá změnit sazby daně z přidané hodnoty?

Nyní je ten nejlepší čas, abyste začali s výměnou tepelného zdroje. Letní dny k tomu rozhodně vybízí. Můžete stávající systém bez problémů odstavit. Stejně většina kotlů v domácnostech v tuto roční dobu zahálí a v provozu jsou jen v řádech desítek minut, a to pro ohřev teplé vody. Rovněž odborníci pro takový krok označují právě rozmezí mezi jarem a podzimem za nejvhodnější dobu. Stihnete-li zaplatit faktury do konce roku, ušetříte navíc rozdíl za DPH. A protože teplené čerpadlo není rohlík ani knížka, může být i několikaprocentní úspora, kterou získáte rychlým rozhodnutím, značná.

V případě, že právě ve vás zaklíčila myšlenka, že to není úplně špatný nápad, porozhlédněte se kolem. Tepelná čerpadla dostupná na českém trhu jsou jak dovozová, tak zkonstruovaná a vyrobená v České republice. A jak víme, ne vše, co je zahraniční musí být nutně lepší natož levnější.

Jak se v nabídce takto specifických výrobků vyznat? Nejjednodušší je obrátit se na specialisty. Mnozí výrobci a dovozci tepelných čerpadel dokonce úzce spolupracují s řadou projektantů, kteří vám dokážou odborně a ochotně poradit. Je velmi pravděpodobné, že právě takového projektanta nalezne v okolí vašeho bydliště. Projektant specializovaný na vytápění nejen že dokáže dobře poradit.

V okamžiku, kdy se rozhodnete pro tepelné čerpadlo určitého výrobce, pak dokáže zajistit všechny dokumenty, které jsou potřebné nejen k instalaci vlastního tepelného čerpadla, navrhne změny v celé otopné soustavě a vyprojektuje celý vytápěcí systém. Jdou na vás právě mdloby a správné rozhodnutí na potřebnou změnu se viklá?

Než myšlenky na úspory v budoucích letech zametete pod stůl úplně, sedněte k internetu. Někteří výrobci na svých stránkách nabízí porovnání tepelných čerpadel a jejich systémů, které využívají teplené výměny v kombinaci vzduch-vzduch, vzduch-voda, země-voda a voda-voda, zdarma. Stačí odeslat dotaz a brzy máte k dispozici porovnání pořizovacích i provozních nákladů jednotlivých typů.

A návratnost takové investice?

 Čísla hovoří jasně. Moderní tepelné čerpadlo vám může ušetřit až 65 % z nákladů na celkový provoz vašeho domu. U moderně koncipovaného a zatepleného rodinného domu, který vykazuje ztráty tepla kolem 10 kW, se jedná o úsporu zhruba tří desítek tisíc korun ročně. To je nezanedbatelná částka, která se rovná třeba dovolené v Thajsku nebo Dominikánské republice. Navíc úspora, již díky tepelnému čerpadlu do budoucna získáte, evidentně s růstem cen energií rozhodně poroste. Opak by si mohl myslet jen chorobný optimista.

A nakonec nezapomeňte, ve hře je zde i změna zákonem vymezené snížené sazby DPH uplatňované při rekonstrukcích a opravách rodinných a bytových domů.

One Response to Ušetřete dvakrát! Pořiďte si tepelné čerpadlo ještě letos

  1. Dobrý den, máte někdo zkušenosti s tímto dodavatelem čerpadel?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Kolik je 14 + 4 ?
Please leave these two fields as-is: