Prší na poznávacím zájezdě v Londýně? Nevadí, běžte do galerie, nebudete litovat

Pozdrav z Londýna

Vítejte v Londýně, městě milovníků umění. Možná mi namítnete: „A co Paříž s Louvrem nebo Florencie s galerií Ufizzi?“ Možná budete jmenovat mnohá další města s galeriemi vybavenými hodnotnými sbírkami. Budu si však trvat na svém. Londýn je podle mě město milovníků umění, neboť je jim právě ono umění nejdostupnější. Žádné fronty před galeriemi a vstupné do státních galerií a muzeí zdarma. To už se vyplatí se vypravit na nějaký ten poznávací zájezd právě do Londýna.

Ptáte se proč zrovna na poznávací zájezd, když vás zajímají převážně muzea? Odpověď je jednoduchá, průvodci jsou znalí místopisu, snadno vám doporučí, kdy a kam zavítat, jednoduše nasměrují vás. Navíc není do věci absolvovat komentovanou prohlídku britskou metropolí, neboť řada uměleckých děl, například hodnotných soch je roztroušena po městě. Na muzea a galerie si pak při poznávacím zájezdu vyčleňte čas osobního volna, nebudete litovat.

Místo rozchodu a krmení holubů na slavné Trafalgar Square, vstupte do impozantní budovy zabírající jednu stranu celého náměstí, National Gallery. Zde naleznete díla významných starých mistrů, ale i o něco mladší plastiky a malby. Neváhejte a vezměte si hned u vstupu plánek, abyste se v rozsáhlém komplexu neztratili. V londýnské národní galerii stejně jako v ostatních bývají zpravidla zpoplatněny krátkodobé výstavy. Stálé expozice, jak bylo naznačeno výše, jsou přístupné zdarma.

V případě, že máte raději impresionisty a moderní umění, zamiřte do Tate galerie. Ta má v Londýně dvě pobočky – Tate Britain a Tate Modern. Pokud byste měli volit, například z časových důvodů, zamiřte raději do Tate Modern. Ta sídlí na břehu Temže v budově bývalé elektrárny. Kromě jedné z nejvýznamnějších světových sbírek nabízí z kavárny vynikající výhled například na Bank a katedrálu st. Paul.

Víc asi během několika dní strávených během poznávacího zájezdu v Londýně asi nestihnete, ale kdyby bylo přece jenom hodně deštivo nebo některá část programu vypadla, zkuste British Museum.  A poslední věc, všechny zmiňované instituce jsou vybavené bezva obchůdky s literaturou a upomínkovými předměty, kde určitě vyberete hodnotný dárek, který jistě chcete přivést z cest.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Kolik je 5 + 7 ?
Please leave these two fields as-is: