Jak nakupovat BIO na farmářských trzích a nenechat se napálit

 

1. Mějte na paměti, že na farmářských trzích se vedle sebe prodávají jak produkty konvenčního zemědělství, tak bioprodukty. Je chybou si myslet, že drobní farmáři nepoužívají chemické přípravky, jako jsou pesticidy, herbicidy nebo insekticidy a chemická hnojiva. Ba naopak, třeba v případě zahrádkářů, nemusí jejich množství ani nikde hlásit, takže není ničím regulováno. V ekologickém zemědělství, které biopotraviny produkuje, se chemické přípravky nepoužívají*.

2. Jsou-li potraviny prodávány s označením bio, musí tyto výrobky splňovat přísná zákonem daná pravidla. Ekologický zemědělec, který bioprodukty pěstuje, popřípadě suroviny v kvalitě bio jako jsou např. mléko a maso i sám zpracovává, je pravidelně kontrolován, že dodržuje závazné normy. Z tohoto důvodu mohou, ale nemusí být jeho produkty o něco dražší. Obvykle tak je 10 až 25%. Výjimkou jsou kuřata, neboť ta bez růstových stimulátorů, které se v ekologii rozhodně nemohou používat, přibývají třikrát pomaleji a musí s tedy třikrát déle krmit.

3. Proklepněte si znalosti trhovce. Zeptejte se na farmu, odkud biopotraviny pochází. Neváhejte a piďte se po tom, kde jsou pole, kde pastviny. Klidně si je nechte ukázat na mapě v chytrém telefonu. Doma si pak můžete ověřit ve veřejném registru půdy na internetu, zda označená místa jsou v ekologickém režimu.

4. U ovoce a zeleniny vycházejte z toho, co v daném období roku dozrává. Pokud si nejste jisti, zeptejte se prodejce na odrůdy nabízených výpěstků. Bude-li prodejce tápat, buďte obezřetní. Trhovci, kteří prodávají ze své farmy, vědí, co a jak pěstují. Bude-li se vám prodavač snažit vysvětlovat, že zboží bylo produkováno ekologicky, i když farma není jako ekologická registrována, mějte na paměti, že nikdo nekontroluje, zda tomu tak opravdu je. Je pak na vás, jestli budete ochotni sáhnout hlouběji do kapsy pro „biopotraviny“, u nichž není prověřeno, že byl dodržen zákon o ekologickém zemědělství.

5. U mléka, mléčných výrobků a sýrů se ptejte po původu suroviny. Zda mléko pochází z jedné nebo více farem a kde je zpracováváno.  Na internetu se můžete na stránkách ministerstva zemědělství ujistit, že se jedná o registrovaný subjekt pro EZ. Pozor, i když může být zemědělec registrován v systému EZ, nemusí to platit pro veškerou jeho produkci (např.: Kravské mléko má bio certifikované, ale ovocné jogurty z něj vyrobené už být bio nemusí, není-li použito ekologicky vypěstované ovoce. Ty však nemohou být jako bio označeny.)

6. Jsou-li nabízené výrobky z mléka vykoupeného od více farmářů, musí být zpracovatel registrován jako výrobce biopotravin. Každý takový výrobek musí být certifikován. Výrobky živočišného původu mohou přímo prodávat jen subjekty registrované u Státní veterinární správy, což lze zjistit na internetu, avšak to také neznamená, že jejich veškerá produkce je v kvalitě bio.

7. Masné výrobky bývají vyrobené z více surovin – maso, koření atd. Vyzvídejte, jak a kde se daný produkt vyrábí. Ptejte se na zvířata, jejichž maso bylo ve výrobku použito. Prodávají-li na trhu sami farmáři, či jejich zaměstnanci, rádi vám řeknou, jaká plemena na farmě chovají, kde se pasou, jak se poráží atd. Pokud se nic z toho nedozvíte, přemýšlejte proč asi.

8. Pečivo na trzích láká ke koupi. Neplaťte však více, nevíte-li jistě, zda je opravdu bio. Zeptejte se na složení výrobků. Nejen mouka musí být bio, ale např. u koláčů musí být bio i tvaroh, máslo, ovoce, marmelády nebo cukr.

9. Kupujete-li med v kvalitě bio, buďte ve střehu. Včelstva, jejichž med může být certifikován jako bio, musí být umístěna na stanovištích vzdálených od konvenčních polí a městských sídel. Takových lokalit u nás moc není, a navíc  včelí produkty prodávané na trhu by měly být od včelstev ze stanovišť ve stejném kraji jako trh. Takže uprostřed Prahy „biovčelstva“ potkáte asi jen stěží.

10. Nejste-li si jistí, jestli nejste klamáni, zeptejte se jasně: „Je tato biopotravina certifikována?“. Pokud se bude prodejce vytáčet a neodpoví, že jej certifikoval KEZ, ABCERT, BIOKONT či Bureau Veritas, požadujte ukázání certifikátu. Vězte, ti, kdo by se vás snažili podfouknout a chtěli vám prodat jako bio ty potraviny, které certifikovány nejsou, hodně riskují.  Hrozí jim pokuta až milion korun. Mějte také na paměti, že v každém případě předejdete mnoha problémům, např. i s reklamací, když si na zakoupené biopotraviny necháte vystavit stvrzenku. Určitě na ni najede telefonní číslo na farmu, které zvlášť oceníte i v opačném případě – když budete spokojeni. Můžete se domluvit s farmářem na další spolupráci.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Kolik je 4 + 9 ?
Please leave these two fields as-is: