Čtenářský deník pro poznávací zájezdy do Anglie

Anglický venkov

Cestujete rádi? Tak to jste na tom podobně jako já. Každoročně kromě tradiční dovolené u moře, které miluji, se snažím alespoň jednou do roka vyjet na poznávací zájezd. Za ta léta, kdy takto v mimosezóně vyrážím za poznáním, jsem si vyzkoušela, že mě při dlouhých přejezdech sledování populárních filmů na pidiobrazovce v autobuse nijak neobohacuje. Raději otevřu knihu. Ne zrovna průvodce po zemi, kam mířím, ale beletrii či životopisy autorů, kteří jsou s danou lokalitou spojeni.

Zjistila jsem, že se díky literárním dílům a fascinujícím životním příběhům dokážu přenést do atmosféry dané země, a to jak v současnosti, tak v minulosti. Několik „mých“ posledních poznávacích zájezdů směřovalo do Anglie. Takže je jasné, že jsem si ještě doma pročetla životopis Williama Shakespeara. V okamžiku, kdy výprava poznávacího zájezdu dorazila na západní břeh řeky Avony, do středu Midlands, města Stratfort upon Avon, hned mi místa připadala tak trochu známá. Prohlídka Shakespearova rodného domu mi tyto pocity umocnila stejně jako kostel svaté Trojice, kde je nejznámější anglický dramatik pochován.

Poznávací zájezd do Anglie, který směřoval do hrabství Cornwall, byl pro mne mnohem přínosnější díky knize Daphne du Maurierové Hospoda Jamaica a vřesoviště Dartmoor neztratilo nic ze zvláštní atmosféry Psa baskervilského Artura Conana Doyla ani v poledne.

Knihu, kterou byste si každopádně měli na poznávací zájezd do Anglie přibalit, ovšem napsal český klasik. Črty z cest Karla Čapka z roku 1924 vydané pod názvem Anglické listy pobaví i v dnešní době. Pro cestovatele mají tu výhodu, že jsou poměrně útlé a vejdou se do každého kufru. Díky bystrým postřehům nejvýznamnějšího českého člena PEN klubu budete moci porovnat, jak moc se život v Anglii, severním Walesu i Irsku či Skotsku za uplynulých devadesát let změnil. Možná, že budete překvapeni, že mnohé zůstalo s drobnými obměnami stále stejné.

One Response to Čtenářský deník pro poznávací zájezdy do Anglie

  1. Mám to tak úplně podobně a taky jednou ročně ráda jezdím k moři a na min. jeden poznávací zájezd. Ještě než jsem měla přítele, tak jsem cestovala sama a navštívila jsem Brusel, Atény, Valencii či třeba Benátky. Jelikož přítel je fotbalový fanda, tak chce do Anglie, tak jsme si zdě našli http://www.topsleva.cz/pobyty/poznavaci-zajezdy pěkný poznávací zájezd do Londýna:)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Kolik je 15 + 10 ?
Please leave these two fields as-is: