Dámská cyklistika

Cyklistika už dávno není jen mužským sportem, naopak neustále přibývá žen a dívek, pro které je kolo koníčkem číslo jedna. Není proto divu, že stále větší podíl na trhu zaujímají dámské modely kol. Přitom se rozhodně nejedná, jak se možná někteří domnívají, jen o zmenšená pánská kola v dámských barvách. Jde o jízdní kola, která jsou ženám šita doslova na tělo.

 Odlišná stavba

Neplatí to o všech modelech dámských kol, ale někteří výrobci šli do důsledků a začali s přizpůsobením kola odlišné dámské anatomii od základu. Tedy od rámu kola.

Dámské rámy respektují skutečnost, že ženy mají jiný poměr délky trupu a nohou, nežli muži. Ženy totiž mají delší nohy a naopak kratší trup. Z toho důvodu se dámské rámy vyznačují delší sedlovou a kratší horní rámovou trubkou. Rámy dámských kol od začátku počítají i s menší tělesnou výškou cyklistek a jsou vyráběny i ve velmi malých velikostech.

Dámské komponenty

Stejné je to i v případě komponentů. Zdánlivé detaily se při jízdě projeví opravdu velmi významnou měrou. Jedná se zejména o kratší kliky, představce a gripy.

Rozdíl je rovněž v sedlech. Dámská sedla na kolo jsou kratší a širší v zadní části, často opět  měkčí a tvarově přizpůsobená odpovídajícím partiím ženského těla. Každá z cyklistech jejich přednosti do komfortu ocení.

Měkčí vidlice

O odlišný jízdní projev dámských modelů kol se starají také speciální dámské odpružené vidlice. Svou tvrdostí, respektive měkkostí jsou předem dimenzovány na nižší hmotnost, takže svou službu splní padesátikilové slečně v sedle mnohem lépe, nežli standardní unisexová vidlice, která počítá spíše se devadesátikilovým chlapem.

V (ne)poslední řadě design

Zohlednění designu by mělo být při výběru kola až na posledním místě, ale zvláště v případě dámských kol rozhodně jej rozhodně nejde opomenout. Na trhu jsou dnes zastoupena jak dámská kola, která své určení nezapřou na první pohled, tak modely, které se designem téměř neliší od standardních unisexových provedení.

Vybere si tedy romantická dáma, která má v oblibě jemné ornamenty s motivy kytiček a motýlků, i drsná bikerka, která si vkusem ani agresivitou jízdy v ničem nezadá s mužskými kolegy v sedle.

Dámské doplňky

Pozadu za jízdními koly samozřejmě nesmějí zůstat ani dámské cyklistické doplňky. Ať už se jedná o helmy, tretry, rukavice i cyklistické oblečení vše je opět přizpůsobeno specifikům ženské anatomii a dá se spolu barevně i stylově sladit v dokonalý designový celek.

Dámská cyklistika ve specializovaných prodejnách

Opravdu kvalitní cyklistické prodejny mají oddělení zasvěcené právě dámské cyklistice. Jmenujme například Ski a Bike Centrum Radotín, které nabízí kola značek Specialized, Trek a Cannondale a širokou paletu dámských doplňků i cyklooblečení. Mimochodem, v Radotíně se také zrodila hezká nová tradice v podobě  Dámských jízd, kdy se cyklistky schází na pohodové společné cyklistické vyjížďky.

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Kolik je 7 + 12 ?
Please leave these two fields as-is: