Dětské batůžky do školky

Chystají se vaše děti po prázdninách do školky? Potom budou potřebovat i malý dětský batůžek, aby si kam měly dát svačinu, pití, nebo něco málo na převlečení. Pokud jste si zatím nevybrali, poradíme vám, na co dát při výběru pozor. Batůžek přitom nevyužijete jenom ve školce, ale i na dovolených, výletech a při dalších aktivitách dítěte.

Kolik dítě může nést?

Hmotnost naloženého batůžku by neměla přesáhnout 15 % tělesné hmotnosti dítěte. Například předškolák o hmotnosti 20 kg tak může nést na zádech maximálně 3 kg.

Rozhodně proto zkontrolujte dítěti obsah batohu, aby si do něj například nedalo sice oblíbenou, ale zároveň zbytečně těžkou hračku. Pitíčko, malá svačina a větrovka se do váhového limitu bez potíží vejdou. Důležité samozřejmě je, aby zbytečně těžký nebyl samotný batoh, což byste měli zajistit již při jeho koupi.

Velikost batohu

Další důležitou vlastností batohu je samozřejmě velikost. Ta by měla jednak odpovídat tomu, co všechno se do batohu musí vejít, dále však musí vycházet z výšky dítěte, protože batoh by neměl na horní ani na spodní straně přesahovat přes záda dítěte.

Objem batohu se obvykle uvádí v litrech, některé batohy lze i zvětšit rozepnutím speciálního zipu. U takových modelů je objem většinou uveden ve tvaru X+Y, kde X představuje základní objem batohu a Y počet litrů, o které jej lze zvětšit.

Dětské batohy pro předškoláky mají většinou objem o velikosti 4-6l.

Anatomický tvar

Batoh by rozhodně neměl způsobovat zdravotní problémy a narušovat zdravý vývoj páteře. Z toho důvodu je nutné, aby zádová část batohu byla anatomicky provedená a respektovala přirozená anatomická zakřivení páteře. Tuto vlastnost splňuje většina batohů předních outdoorových a sportovních značek.

Stavitelné popruhy

Při výběru rozhodně věnujte maximální pozornost provedení popruhů. Ramenní popruhy by měly být stavitelné, aby bylo možno nastavit správnou pozici batohu na zádech a tu časem přizpůsobit rostoucímu dítěti.

Pro nejmenší děti je velmi důležité, aby batoh byl vybavený hrudními popruhy, které zajistí batoh dítěti na zádech. Nedochází tak k tomu, že dítě batoh sjíždí ze zad, což je u takto malých dětí častý problém. Pokud to jde, nekupujte předškolákovi batoh bez něj. U některých batůžků najdete i bederní popruh, ale ten není v této kategorii až tak důležitý.

Praktické detaily

Používání batohu velmi zpříjemní některé praktické detaily, kterých si při výběru doporučujeme všimnout. Jedná se například o kvalitní zipy, dostatek kapsiček na přehledné roztřídění drobných věcí, reflexní prvky pro lepší viditelnost a potažmo bezpečnost dítěte a také nepromokavost batohu, případně přítomnost integrované pláštěnky na batoh.

 S doplňky k dokonalosti

Pokud batoh pro vašeho potomka splňuje všechny výše uvedené náležitosti, máte vyhráno. Přece jen však můžete praktičnost a komfort jeho používání ještě zdokonalit přidáním některých doplňků.

Patří k nim například svačinové boxy, tedy plastové krabičky, které chrání svačinu před rozmačkáním či vysypáním, snadno se udržují a mají praktické zavírání.

Pro dodržování pitného režimu jsou ideální kvalitní dětské lahve, které jsou vyrobeny ze zdravotně nezávadného materiálu, neuvolňují do nápoje nežádoucí pachutě, jsou lehké a vyvedené v atraktivních dětských designech. Příkladem mohou být třeba švýcarské lahve Sigg.

 S baťůžkem do školky i do přírody

Děti budou batůžek asi nejvíce nosit do školky, ale rády jej využijí i během rodinných výletů nebo pro nejrůznější outdoorové aktivity. Vybírejte tedy pečlivě, ať je s batůžkem spokojenost při všech příležitostech!

Kvalitní výběr dětských batůžků do školky najdete například na www.skibi.cz.

 

One Response to Dětské batůžky do školky

  1. Překvapilo mě, že dítě kolem 20kg by mělo nést maximálně 3kg. Nás se to tedy zatím netýká a vítězí hlavně design,takže máme dva dětské batohy s Krtkem, bez čehož vlak nejede.:-D Ale je to užitečná rada do budoucna.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Kolik je 5 + 9 ?
Please leave these two fields as-is: